ПІДСУМКИ АРХІТЕКТУРНОГО ВОРКШОПУ 2019

1 1

У рамках 10-ї Міжнародної науково-практичної конференції «АРХІТЕКТУРА та ЕКОЛОГІЯ – 2019» 14 листопада відбувся воркшоп (дискусійна творча майстерня) за тематичним напрямком «Функції трансформації універсального громадського простору згідно прогнозованих сценаріїв його використання».

Метою «воркшопів» (від. англ. workshop –робоча майстерня) є практичне закріплення його учасниками здобутих знань під час проведення концентрованих у часі заходов з обговорення проблем і розв’язання інноваційних завдань щодо певного об’єкту проектування з підсумковим обговоренням бліц-конкурсів та визначенням їх переможців. Інша назва «воркшопів», яка практикується в Україні – це проектний семінар. Сценарне моделювання є одним із сучасних методів деталізації програм на проектування і базується на вивченні ймовірних процесів і подій, які можуть виникати у міському просторі або у багатофункціональній будівлі.

Учасникам воркшопу – студентам 3–5 курсів і викладачам кафедри архітектури – було запропоновано, розглядаючи функції і методи трансформації міського простору, сконцентрувалися на завданні покращення (гармонізації) дизайну архітектурного середовища Контрактової площі в Києві. Ця площа оточена великою кількістю закладів науки, освіти, культури, торгівлі та громадського харчування. Крім того, в залежності від пори року, площа стає місцем для різноманітних масових заходів і подій, місцем проведення різнопланого дозвілля різних вікових груп мешканців і гостей Києва.

В обговоренні проблемних аспектів і оцінюванні вироблених пропозиційних рішень щодо ревіталізації Контрактової площі взяли участь викладачі кафедри архітектури – професор С. Буравченко («тьютор» – викладач-наставник заходу). ст.викладач О. Пивоваров, ст.викладач О. Костюченко, професор Г. Козлакова (дійний член Академії міжнародного співробітництва з креативної педагогіки), доцент Н. Авдєєва (КНУБА). У проведенні воркшопу взяли участь і сприяли його позитивному результату також викладачі і аспіранти ФАБД – Н. Бжезовська, М. Авдєєва, О. Церковна. А на завершальному етапі оцінювання робіт до журі приєдналися завідувач кафедри архітектури Ю. Дорошенко, ст. викладач О. Хлюпін та професор Г. Болотов.

У результаті роботи створених проектних круп за різними концептуальними напрямками ревіталізації Контрактової площі було отримано 5 проектних пропозицій. Рейтингування, що було проведено журі, не можна вважати абсолютним показником якості рішень. Його результати у контексті конкурсу-семінару лише концептуально показують, якою мірою студенти-архітектори врахували вимоги та ідеї, що були озвучені в ході воркшопу, наскільки синергетично і креативно спрацював конкурсний колектив (проектна група).

Журі прийняло таке підсумкове рішення щодо відзначення творчих груп.

Диплом І ступеня (найвищий рейтинг) отримав проект під гаслом «Рекреаційне середовище» зі створенням штучного рельєфу над центральною проїзджою смугою. Створено спеціальну зону відпочинку для студентів та їх праці на відкритому повітрі з роздаванням вільного «вай-фай» і живлення «гаджетів» та ноутбуків. Створено медіа-зону і особливо нетрадиційну зону відпочинку на натягнутих сітках. Склад групи: студенти Чернишева Марія, Козюк Владислава, Нікольчук Богдана, Лупіна Альона, Шашкова Ірина, Сукач Тімур (доповідач проекту.

Дипломом І ступеня (високий рейтинг і особлива відзнака за якість і оригінальність рішення) відзначено проект під гаслом «Тотальний ресторан» – можливість створення максимального туристичного простору, відокремленого від зовнішнього міста символічною стіною. Вдала просторова локалізація фестивального простору. Склад групи: студенти Осадчук Ігор і Тарвердян Артур.

Диплом ІІ ступеня – (високий рейтинг і відзнака послідовного креативного підходу) отримав проект під гаслом «Театралізація простору» – максимальні можливості для проведення театралізованих свят на основі інтеграції гостинного двору з багатооглядовою сценою, що може трансформуватися разом із сценарієм дійства. Склад групи: студенти Дзюба Катерина і Замрій Катерина (НАУ), Цись Аліна (КНУБА).

Диплом ІІ ступеня присуджено за волю до перемоги та за великий об’єм опрацьованого графічного і візуального матеріалу, а також за органічність проектних рішень з благоустрою. Проект продемонстрував якісні рішення щодо організації середовища відпочинку, його благоустрою, але дещо поступився ідеям інших проектів у плані трансформативності простору і впровадження сценарних методів. Склад групи: студенти Аніканова Катерина, Чернюк Світлана, Дичкун Олександр, Кулай Андрій.

Дипломом ІІІ ступеня відзначено проект під назвою «Інфраструктура» (особливий приз глядацьких симпатій і спеціальна відзнака журі за інфраструктурне забезпечення всіх інших проектів). У проекті надано містобудівне обґрунтування концепції реорганізації транспортних шляхів і використання підземного простору, в тому числі для організації автостоянок і транзитного руху. Прийняті рішення дали змогу зробити наземну частину максимально відкритою для пішоходів. Склад групи: студенти Савченко Роман, Хортюк Назар, Сергєєв Ілля.

Диплом ІІІ ступеня – особливий приз глядацьких симпатій і спеціальна відзнака журі за самостійність, ініціативність, авторське бачення багатофункціонального простору отримала студент Левик Анастасія.

СТЕПАНЧУК
ОЛЕКСАНДР ВАСИЛЬОВИЧ