Конгрес і Генеральна Асамблея МСА в Баку

9 червня 2019 року в Баку (Азербайджан) відбувся позачерговий форум Міжнародної спілки архітекторів, присвячений темі «Масовий туризм в історичних містах». 10-11 червня пройшла Генеральна Асамблея, де обговорювались важливі зміни до Статуту МСА та процес підготовки до Конгресу та Асамблеї в Ріо-де-Жанейро, що заплановані на липень наступного року.

Україну на Асамблеї представляли відповідальна за міжнародну діяльність ФАБД НАУ, зав.кафедри дизайну інтер’єру, віце-президент НСАУ Олена ОЛІЙНИК та віце-президенти НСАУ Олег ПІКУЩЕНКО та Олександр ЧИЖЕВСЬКИЙ (також Президент архітектурної палати України). Крім того, учасниками Конгресу стали Сергій ЧЕЧЕЛЬНИЦЬКИЙ та Тетяна ПОЛІВАНОВА (Харків), Ігор БОГДАНОВ (Дніпро). В конкурсі-огляді на кращий проект також були представлені роботи українських архітекторів (ПТАМ «Віктор КУДІН», Банк-готель). Серед багатьох виставок країнами ІІ Регіону МСА була підготовлена також окрема експозиція, присвячена історичним містам, де Львів був представлений як одне з кращих міст, в якому туризм органічно поєднується із спадщиною.

Серед більш ніж 2000 учасників Конгресу і 330 учасників Асамблеї з 158 країн були присутні Президент МСА Томас ВОНЬЄР, віце-президенти Регіонів, Генеральний секретар СЕРБАН ТІГАНАС та інші. Конгрес відкрили Заступник Президента Азербайджану Алі АСАДОВ, Президент Спілки архітекторів Азербайджану Єльбай КСІМ-ЗАДЕ та Президент МСА Томас ВОНЬЄР.

На Асамблеї обговорювались питання архітектурної освіти, сталого розвитку міст та архітектурних конкурсів. Можна пишатись, що в Україні, на відміну від багатьох інших пострадянських країн, пройшов конкурс під егідою МСА («Бабин Яр») і ведеться активна робота в комісіях Міжнародної спілки. На наступному Конгресі МСА в Ріо, який буде називатися «Всі світи – один світ», Україна має представити ще ширшу картину архітектурної діяльності і освіти.

Конгрес проходив в Культурному центрі ім. Гейдара Алієва, одному з найкращих творів Захи Хадід. Проте, крім космічної архітектури Захи, місто Баку також не лишило архітекторів байдужими. Тут гармонійно поєднуються прекрасно збережена історична архітектура з сучасними будівлям, які формують нову панораму міста, проте не шкодять Старому місту. Окрасою Баку є його набережна з безліччю фонтанів та міст для відпочинку.

Безумовно, Конгрес сприяв розвитку подальших зв’язків України з світовою архітектурною спільнотою. Було досягнуто домовленість про проведення Міжнародного семінару з архітектурної освіти в Києві. Активна робота НАУ на міжнародній арені сприяє укріпленню позитивного іміджу нашої держави в усьому світі.